გაკვეთილის
მთავარი თემა
|
ენდოკრინული
სისტემა
|
საგანი/პედაგოგი
|
ბიოლოგია/მანანა
ურუშაძე
|
სწავლების
საფეხური/კლასი
|
საბაზო/VIII კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
26
მოსწავლე/განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის.
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
გაკვეთილი
აქტუალურია, რადგან მოსწავლეები ეცნობიან ორგანიზმის მარეგულირებელი სისტემის მნიშვნელობას
|
გაკვეთილის
მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
ბიოლ.VIII.6.მოსწავლეს შეუძლია დაასაბუთოს ადამიანის
ორგანიზმის მარეგულირებელი სისტემების მნიშვნელობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
საკუთარ თავზე აკვირდება ორგანიზმში განვითარებულ
პროცესებს (მაგ., პულსის აჩქარება-შენელება, სუნთქვის სიხშირის შეცვლა, ოფლიანობა, წნევის მომატება) გარემოს ცვლად პირობებში და მსჯელობს ნერვული და ენდოკრინული სისტემის მოქმედების ერთობლიობაზე.
·
მსჯელობს ორგანიზმის
ნერვული და ჰუმორული სისტემების მაკოორდინირებელ მნიშვნელობაზე;
·
მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და შეფასება
|
წინარე
ცოდნა
|
·
იციან
ზოგადად სისტემის აგებულება, ცალკეულ ჯირკვალთა მიერ გამოყოფილი ჰორმონები და მათი
მოქმედების არეები. საკვანძო სიტყვები.
|
შეფასების
საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეს
ვაფასებ წინასწარ შედგენილი განმსაზღვრელი შეფასების სქემის მიხედვით.
|
გამოყენებული
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
წინასწარ
მომზადებული ილუსტრაციები, დაფა, წიგნი, მობილური ტელეფონი, ინტერნეტი.
|
გაკვეთილის
მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
მოსწავლეთა
ორგანიზება-2წთ.
გაკვეთილის A ფაზა-გამოწვევა.
აქტივობა-1
გონებრივი იერიში, ფრონტალური კითხვა-პასუხი (5წთ)
1.
რა ეწოდება ინფორმაციის გადამტან მოლეკულებს?
2.
რა ეწოდება ბერძნულად გარეგანი სეკრეციის ჯირკვლებს?
აქტივობა-2
ელექტრონული პრეზენტაცია (10წთ).
ვთავაზობ მოსწავლეებს
ყურადღებით დაათვალიერონ მიწოდებული სლაიდები და ამოიცნონ თითოეული ჯირკვალი, დაასახელონ მის მიერ გამოყოფილი ჰორმონი და ასევე
სამიზნე ორგანო.
გაკვეთილის
B ფაზა-ცოდნის კონსტრუირება.
აქტივობა 3 (10 წთ)
კლასს ვყოფ 2 ჯგუფად,
ვაძლევ დამოუკიდებელ დავალებებს: ჩაამატონ ტექსტში გამოტოვებული სიტყვები და ფრაზები.
გაკვეთილის C ფაზა _ რეფლექსია
წინასწარ მომზადებული
კითხვარი საშუალებას მაძლევს გავიგო, წინარე ცოდნას როგორ დაუკავშირეს ახალი მასალა
. როგორ გამოიყენონ პრაქტიკაში მიღებული ცოდნა. (12 წთ).
საშინაო დავალების მიცემა
(3 წთ)
შეფასება (3 წთ)
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment